SAYGIDEĞER BASIN MENSUPLARI, SEVGİLİ CERRAHPAŞALILAR

 

BASIN AÇIKLAMAMIZA KATILDIĞINIZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

HEPİNİZ HOŞGELDİNİZ.

SON GÜNLERDE ANİDEN GÜNDEME GELEN YASA TASARISI İLE İLGİLİ OLARAK KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME AMAÇLI BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPMAK İHTİYACI ORTAYA ÇIKMIŞTIR. BU BAĞLAMDA HİÇBİR SİYASİ GÖRÜŞÜN ETKİSİ ALTINDA KALMADAN VE İDEOLOJİK AMAÇ GÖZETMEDEN AŞAĞIDA BELİRTİLEN 11 MADDEDE GÖRÜŞLERİMİZ VE TALEPLERİMİZ ÖZETLENMİŞTİR.

 • SÖZKONUSU YASA TASARISI İLE AKLA YATKIN BİR GEREKÇE GÖSTERİLMEDEN, 600 YILA DAYANAN GEÇMİŞE VE KÜLTÜRE SAHİP İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ BÖLÜNEREK KÜÇÜLTÜLMEYE VE CERRAHPAŞA’NIN DA İÇİNDE OLDUĞU BAZI FAKÜLTELER KÖKLERİNDEN KOPARILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR. AKADEMİK KURUMLAR TARİHLERİ, GELİŞTİRDİKLERİ KÜLTÜRLERİ,  BİLİMSEL ÇALIŞMALARI VE YETİŞTİRDİĞİ BİLİM ADAMLARI İLE GÜÇLENİRLER. KURULUŞU İSTANBUL’UN FETHİNE KADAR DAYANAN VE DÜNYANIN EN ESKİ ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA BULUNAN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, TARİHSEL GELİŞİMİ İÇERİSİNDE YENİLİKLERİN ÖNCÜSÜ OLMUŞ, ÜLKEMİZİN SORUNLARINA BİLİMSEL ÇÖZÜMLER ÜRETMEYİ BAŞARMIŞ, GEÇMİŞ İLE GELECEĞİ, DOĞU İLE BATIYI BİRLEŞTİREN BİR BİLİM KÖPRÜSÜ OLMUŞTUR. 23 FAKÜLTESİ, 17 ENSTİTÜSÜ VE 9 YÜKSEK OKULU İLE ÖNEMLİ BİR MARKA OLABİLMİŞTİR. HER GEÇEN GÜN ARTAN KÜRESEL REKABET İLE MÜCADELE ETMEK ANCAK GÜÇLÜ, DONANIMLI VE ARAŞTIRMA OLANAKLARI SUNABİLEN BÜYÜK ÜNİVERSİTELER İLE MÜMKÜN OLABİLİR. BUNA RAĞMEN, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİ BÖLEREK GÜCÜNÜ AZALTMAK VE MARKA DEĞERİNİ DÜŞÜRMEK HİÇ KİMSENİN FAYDASINA OLMAYACAKTIR, OLAMAYACAKTIR.
 • YÜKSEKÖĞRETİM KURULU’NUN HAZIRLADIĞI 2016-2017 YILINA AİT İSTATİSTİKLERE BAKILDIĞINDA ÖRGÜN EĞİTİMDE 90.000, UZAKTAN EĞİTİMDE İSE 160.000 OLMAK ÜZERE TOPLAMDA 250.000 ÖNLİSANS, LİSANS, YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİSİNİN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDEN EĞİTİM ALDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR. BİR KARŞILAŞTIRMA YAPMAK GEREKİRSE ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ’NİN ÖĞRENCİ SAYISI 70.000’İ ÖRGÜN EĞİTİM, 200.000’İ AÇIK EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİLER OLMAK ÜZERE 275.000’DİR. HER İKİ ÜNİVERSİTE DE BUGÜNE KADAR BİRÇOK ÜNİVERSİTENİN KURULUŞUNA ÖNCÜLÜK ETMİŞ, “ÜNİVERSİTE KURAN ÜNİVERSİTE” OLMUŞKEN, BUGÜN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NİN BÖLÜNMEYE ÇALIŞILMASI ANLAŞILAMAZ BİR DURUMDUR.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ “BİR DÜNYA MARKASIDIR” VE BU MARKANIN DEĞERİNİ YİTİRMESİNE İZİN VERİLMEMELİDİR. 

 • NET OLARAK AÇIKLANMAYAN GEREKÇELER ARASINDA “BİR ÜNİVERSİTEDE İKİ TIP FAKÜLTESİ OLMAZ” GÖRÜŞÜNÜN OLDUĞU DUYUMLARI ALINMAKTADIR. BU GÖRÜŞ KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİLDİR. İKİ TIP FAKÜLTESİNE SAHİP OLMASI İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNE HER DAİM GÜÇ KATMIŞTIR. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİN YAYINLARININ 2/3 DEN FAZLASI TIP FAKÜLTELERİNDEN YAPILMAKTADIR. 50 YILI AŞKIN SÜREDİR CERRAHPAŞA VE ÇAPA TIP FAKÜLTELERİ YERİ GELİNCE BİRBİRLERİYLE YARDIMLAŞMIŞ, YERİ GELİNCE TATLI BİR REKABET İÇERİSİNDE HALKIMIZA KALİTELİ SAĞLIK HİZMETİ SUNMUŞLARDIR. DAHASI TÜRKİYE’DEKİ HEKİMLERİN VE TIPTAKİ AKADEMİK KADROLARIN ÇOK ÖNEMLİ BİR KISMI BU İKİ FAKÜLTEMİZ TARAFINDAN YETİŞTİRİLMİŞTİR.

AYRICA, ROMA ÜNİVERSİTESİNDE OLDUĞU GİBİ DÜNYADA İKİ TIP FAKÜLTESİNE SAHİP DİĞER ÜNİVERSİTE ÖRNEKLERİ DE BULUNMAKTADIR. İKİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİNİ YÖNETMEK VE KOORDİNASYONU SAĞLAMAK ÜNİVERSİTE İÇİN BİR ZORLUK TEŞKİL EDEBİLİR.   İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, HASTANELER GENEL DİREKTÖRLÜĞÜ BİRİMİ KURARAK BU ZORLUĞUN ÜSTESİNDEN GELEBİLMİŞTİR. NİTEKİM SAĞLIK BAKANLIĞI’ NIN KURDUĞU SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİNDE DE ÇOKLU HASTANE YÖNETİM MODELİ UYGULANMAKTADIR.

 • ÜNİVERSİTELER İLİM VE İRFAN YUVALARIDIR. FARKLI COĞRAFİ BÖLGELERDE YENİ ÜNİVERSİTELERİN, BELİRLİ KRİTERLERİN SAĞLANARAK KURULMASI EĞİTİMİN YAYGINLAŞTIRILMASI VE ÜLKENİN GELECEĞİ AÇISINDAN BİZİM DE DESTEKLEDİĞİMİZ ÖNEMLİ BİR İCRAATTIR. BU AŞAMADA İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ VE DİĞER BÜYÜK ÜNİVERSİTELERDEN DESTEK İSTENMESİ VE ALINMASI SON DERECE DOĞALDIR. VAROLANIN BÖLÜNMESİ VE KÜÇÜLTÜLMESİ İSE İLİME VE YÜZYILLAR BOYUNCA GELİŞTİRİLEBİLEN BİLİMSEL KÜLTÜRE DARBE VURMAKTAN ÖTE BİRŞEY DEĞİLDİR.
 • İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ İLE BİRLİKTE 200 YILA YAKIN GEÇMİŞİ OLAN 1967 YILINDAN BERİ ÜNİVERSİTENİN İKİNCİ TIP FAKÜLTESİ OLARAK DEVAMLILIĞINI SÜRDÜREN CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ, ÜNİVERSİTEMİZİN BUGÜNKÜ GÜCÜNE ERİŞMESİNDE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMIŞTIR. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ADINA YAPILAN BİLİMSEL FAALİYETLERİN 1/3’TEN FAZLASINI CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİRADINA TÜRKÜLER YAKILMIŞ BU GÜZİDE KURUM, MİLYONLARCA HASTAYA ŞİFA DAĞITMIŞ, ÜLKEMİZE BİNLERCE ÇOK DEĞERLİ TIP BİLİM ADAMI VE ONBİNLERCE HEKİM YETİŞTİRMİŞTİR.  BAHSE KONU YASA TASARISI İLE CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİNİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİN KÖKÜNDEN KOPARARAK İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİN SAĞLIKTAKİ GÜCÜNÜ AZALTMANIN KİME NASIL BİR YARAR GETİRECEĞİNİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİZ.

 

 • CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ, ÜLKEMİZİN YETİŞTİRDİĞİ EN BAŞARILI ÖĞRENCİLERE EV SAHİPLİĞİ YAPAN, ONLARI İYİ HEKİM OLMANIN YANISIRA İYİ BİR İNSAN OLARAK DA YETİŞTİRMEYİ MİSYON EDİNEN ÇOK ÖNEMLİ BİR EĞİTİM KURUMUDUR. HER YIL, ÇOK ZOR BİR SINAVI BAŞARARAK İLK BİNBEŞYÜZ SIRALAMASINA GİREN, ÜLKEMİZİN HER KÖŞESİNİN EN ZEKİ ÇOCUKLARININ, ZENGİN VAKIF ÜNİVERSİTELERİNCE KENDİLERİNE SUNULAN ÇOK YÜKSEK MİKTARDAKİ BURSLARI VE DİĞER OLANAKLARI ELLERİNİN TERSİYLE İTEREK CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİNİ TERCİH ETMELERİNİ İYİ ANLAMAK VE OKUMAK GEREKİR. KÖKÜNDEN KOPARILIP GÜCÜ ZAYIFLATILMAYA ÇALIŞILAN VE BÖYLECE ÜNİVERSİTE TERCİH SIRALAMASINDA DEĞERİ AZALTILACAK OLAN BİR CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ KİMİN NE İŞİNE YARAR?  TAKDİRLERİNİZE SUNUYORUZ.
 • AYNI ŞEKİLDE, CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ 86 TIP FAKÜLTEMİZDEN MEZUN OLAN VE TIPTA UZMANLIK SINAVINDA EN BAŞARILI OLAN GENÇ HEKİMLERİMİZİN İHTİSAS YAPMAK İÇİN İLK TERCİHLERİ ARASINDADIR. BU TERCİHTE EN ÖNEMLİ NEDENLERDEN BİRİSİ DE CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİNİN KÖKLÜ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİN ŞEMSİYESİ ALTINDA YER ALMASIDIR. BU ŞEMSİYEYİ YIRTMAK, CERRAHPAŞANIN MARKA DEĞERİNİ AZALTMAK KİMİN FAYDASINADIR? MERAK ETMEKTEYİZ.

 

 • BİZLER BİLİM ADAMLARIYIZ. DEĞİŞİM VE YENİLENME TARAFTARIYIZ. DOĞAL OLARAK AKADEMİK KURUMLARDA DA DEĞİŞİM VE YENİLENME GEREKTİĞİNİN DE FARKINDAYIZ. ANCAK BU DURUMDA ORTAYA ÇIKAN FİKİRLERİN TÜM PAYDAŞLARA SUNULMASI VE OLGUNLAŞTIRILMASI EVRENSEL BİLİMİN GEREĞİDİR. BU YASA TASARISI İSE HERHANGİ BİR BİLİMSEL VE AKADEMİK PLATFORMDA TARTIŞILMADAN ÇOK MUHTEMELEN BİRKAÇ KİŞİNİN GAYRETİ İLE YAZILMIŞ BİR OLDU-BİTTİDEN ÖTE DEĞİLDİR VE KABUL EDİLEMEZ. DEVLET BÜYÜKLERİMİZDEN RİCAMIZ BU YASA TASARISININ ÖTELENEREK GEREKLİ AKADEMİK PLATFORMLARDA TARTIŞILDIKTAN SONRA KARARA BAĞLANMASIDIR. BÖYLESİ DAHA DOĞRUDUR, DAHA DEMOKRATİKTİR, DAHA EVRENSELDİR.

  

 • YILLARDIR PLANLANAN VE ÜZERİNDE ÇOK ÇALIŞILAN CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİNİN YERİNDE “YENİDEN YAPILANMA PROJESİ”, SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN BİLGİSİ DAHİLİNDE VE DEVLET KURUMLARININ DESTEĞİ İLE 2016 YILI SONUNDA BAŞLATILABİLMİŞTİR. KAMU KAYNAKLARINDAN ÜNİVERSİTEMİZE AKTARILAN 80 MİLYON TL BÜTÇE İLE KAMPÜS İÇERİSİNDE 12 ADET ÇELİK BİNA İNŞAATI TAMAMLANMIŞ, YENİLENECEK OLAN BİNALARIN YIKIM SÜREÇLERİ BAŞLAMIŞTIR. BAHSE KONU YASA TASARISI İLE SON 7 YILDIR ÜZERİNDE ÇOK BÜYÜK EMEK VE BÜTÇE SARFEDİLEN “YENİ CERRAHPAŞA” PROJESİNİN NE OLACAĞI MÜPHEM HALE GELMİŞTİR. BU DURUMUN YETKİLİ MERCİLER TARAFINDAN AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMASI EN BÜYÜK ARZUMUZDUR.

 

 • YASA TASARISININ DUYULDUĞU 23 NİSAN TARİHİNDEN İTİBAREN EN BAŞTA SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ OLMAK ÜZERE SAYILARI 10 BİNE YAKLAŞAN TÜM MENSUPLARIMIZ VE ÜNİVERSİTEMİZİN DİĞER BİRİMLERİNDEN KATILAN AKADEMİK PERSONELLERİ İLE BİRLİKTE HER GÜN TEK YÜREK OLARAK, KAMUOYUNA ÇAĞRI AMACIYLA BİRARAYA GELMEKTEDİR. YÖNETİM OLARAK TÜM ÖĞRETİM ÜYELERİMİZİN DESTEĞİ İLE BU TOPLANTILARIN İTİDAL İÇİNDE YAPILMASI, HİÇBİR İDEOLOJİK ÖĞE YA DA AMAÇ TAŞIMAMASI VE AKLA GELEBİLECEK TÜM SİYASİ PROVOKASYONLARDAN UZAK TUTULMASI ADINA AZAMİ GAYRET İÇERİSİNDEYİZ VE BÖYLE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.NİTEKİM ŞU ANA KADAR YAPILAN TOPLANTILARDA SAYGI SINIRLARINI AŞAN EN KÜÇÜK BİR HAREKET DAHİ OLMAMIŞTIR. KAMUOYUNU DOĞRU BİLGİLENDİRMEK VE DEVLET BÜYÜKLERİMİZİ ÖNEMLİ BİR YANILGIDAN DÖNDÜRMEK TEMEL GAYEMİZDİR.

 

 • CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ MENSUPLARI OLARAK HER HALUKARDA HALKIMIZA SAĞLIK HİZMETİ SUNMAYA DEVAM ETMEK, ÖĞRENCİLERİMİZİ VE ASİSTANLARIMIZI GELECEĞİN EN PARLAK HEKİMLERİ VE BİLİM ADAMLARI OLARAK YETİŞTİRMEK, TÜRK TIBBINA BİLİMSEL KATKI YAPMAYA DEVAM ETMEK VE BU KURUMU DAHA İLERİYE TAŞIMAK ARZUSUNDAYIZ VE BUNUN İÇİN DEVLET BÜYÜKLERİMİZDEN MORAL MOTİVASYON VE DESTEK BEKLİYORUZ.

 

BİZ CERRAHPAŞALILAR OLARAK BU FAKÜLTEYİ ÜLKEMİZE BENZETİRİZ. NE İSMİNİN, NE DE YERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ İSTEMEYİZ.

KAMUOYUNA SAYGILARIMLA ARZ EDERİZ.

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,

HERHANGİ BİR POLEMİĞE SEBEP OLMAMAK İÇİN SORU ALMALAYACAĞIZ. KATILIMINIZ İÇİN HEPİNİZE ÇEK TEŞEKKÜR EDERİZ.

İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa | Cerrahpaşa Tıp Fakültesi © 2018 All Rights Reserved