THY Psikolojik Değerlendirme Testi Uygulandı

İstanbul Üniversitesi ve Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan Psikolojik Değerlendirme Hizmet Alımı sözleşmesinin ilk uygulaması, 28 Mart 2016 Pazartesi günü THY Uçuş Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Pilotluk Aslında Makine İnsan Entegrasyonudur”

Uygulama öncesi konuşma yapan THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, pilotluğun zor ve stresli bir iş olduğunu belirterek şunları söyledi: “Pilotluk gerçekten zorlu bir iş. Psikolojinizin gerçekten güçlü olması gerekiyor. Pilotluk aslında makine insan entegrasyonudur. Bir tarafta çok güzel şahane bir makine uçak var, bir tarafta da çok değerli pilot arkadaşlarımız. Eğitimlerde size her türlü teknik aktarılıyor. Fakat heyecanlandığınız zaman her şeyi unutabiliyorsunuz. O zamanda işler karışıyor.”

Doç. Dr. Temel Kotil, pilotluk için sağlam bir psikoloji gerektiğini belirterek adaylara uygulanan testin içeriğine ilişkin bilgiler aktardı.

“Stresli Bir İş Hayatının Önüne Geçmek Mümkün”

İÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Ünsal ise konuşmasında testi doğru cevaplandırmanın önemine değinerek, bu test ile stresli bir iş hayatının önüne geçmenin mümkün olduğunu söyledi.

Daha sonra sözü alan İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran: “Her şeyin iyi gideceğini ve bu işin zaman içerisinde daha iyi yapılacağını düşünüyorum. Gerçekten her iki kurum için de iyi şeyler olacağı kanaatindeyim ve çok mutluyum” dedi.

Mesleki açıdan pilotluğun önemine değinen VIP Uçakları Eğitim Müdürü Ahmet Altunok ise pilot olmanın zor yanlarından söz etti.

Açılış konuşmalarının ardından kişisel gelişim formunu dolduran adaylara bilgisayar üzerinde “Psikolojik Değerlendirme Testi” uygulandı.

İ.Ü Cerrahapaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi  Prof.Dr. Numan KONUK Psikolojik Değerlendirme Testinde Görev Almıştır.

Bu kaydı paylaş

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi © 2018 All Rights Reserved