Robotik Cerrahi Cihazı” Açılış Töreni Gerçekleştirildi

“Robotik Cerrahi Cihazı” Açılış Töreni, 5 Aralık 2017 tarihinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Düzenlenen törende “Robotik Cerrahi Cihazı” İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nin ortak kullanımına sunularak basına tanıtıldı. “Robotik Cerrahi Cihazı” ile yapılan ameliyatlarda cerrah, ameliyathanede hastanın yanında bulunan bir üniteden robotik kolları yöneterek ameliyatı gerçekleştirecek. Bu cerrahi teknik kullanılarak vücut içerisinde ulaşılması teknik olarak daha zor olan bölgelere daha kolay ulaşılması ve cerrahın daha hassas çalışması mümkün olabilecek.

“Robotik Cerrahi Cihazı” Açılış Töreni’nde açılış konuşması İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından gerçekleştirildi.

“Robotik Cerrahi Cihazı Ülkemizin Sağlık Anlamında Sunduğu Hizmetin Bir Göstergesi”

Cihazın hem doktorlar hem de hastalar için çok önemli bir kazanım olduğunu ifade eden ve Kalkınma Bakanlığı’nın destek verdiğini belirten İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bugün burada hizmet kalitesini ve niteliğini artıracak bir cihaz üzerine düzenlenen bir program için birlikteyiz. Biz ülkemizin motor hizmetlerinden olan sağlık hizmetlerini daha da geliştirmek amacıyla kendi akademik yetkinliğimiz ve kadromuzu toplumun hizmetine sunuyoruz. Yenileme veya ilk defa cihaz alma suretiyle hizmet kabiliyetimizi artırma içerisindeyiz. Bu itibarla hükümetimiz ve tabiki Kalkınma Bakanlığı olmak üzere yetkililere çok teşekkür ediyoruz. Şu anda açılışını yaptığımız ‘Robotik Cerrahi Cihazı’, ülkemizin sağlık anlamında sunduğu hizmetin bir göstergesi olarak çok önemli bir yer tutmaktadır” ifadelerini kullandı.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasına şu şekilde devam etti: “Yaklaşık maliyeti 20 Milyon Türk Lirası tutan bir cihazı burada konuşuyoruz. Maliyetinin ötesinde cerrahi bilimlerin hemen her alanında kullanılabilecek olan bir cihazın önündeyiz. Çünkü bu cihaz ile doktorlarımızın kendi yaptığı hizmetten haz almaları ve işlerini daha kolay ve konforlu şekilde yapmaları sağlanacak.  Ama tabi daha önemlisi ameliyat sırasında ortaya çıkabilecek kaza riski en aza indirilerek hastalarımızın hastanede bulunma sürelerini kısaltacak ve onları kısa sürede şifaya kavuşturacak olan bir cihaz ile birlikteyiz.”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın konuşmasının ardından İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekai Kutlubay “Robotik Cerrahi Cihaz” hakkında bilgi verdi. Ardından basın mensuplarının soruları yanıtlandı.

Tören toplu hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi © 2018 All Rights Reserved