Nükleer Tıp PET/MR Ünitesi

Hibrit pozitron emisyon tomografisi/ manyetik rezonans görüntüleme (PET/MR) cihazı T.C. Sağlık Bakanlığı’nın desteği ve bütçesi ile Marmara Bölgesi’nin ihtiyacını karşılamaya yönelik, nükleer tıp alanında referans kabul edilen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı’na kurulmuş olup dünyanın sayılı merkezlerinde bulunan bu cihaz 1 Ağustos 2017 tarihinden itibaren hasta kabulüne başlamıştır.

PET/MR PET görüntüleme teknolojisinin en ileri versiyonudur. PET/MR cihazları yaygın kullanılan PET/BT cihazlarından farklı olarak aynı anda hem PET görüntüleme hem de MR görüntüleme yapabilmektedir. Anabilim Dalı’mızda bulunan PET/MR (GE Signa PET/MR) içindeki PET detektörlerinin (solid state detektör sistemi) teknolojik özellikleri PET/BT’lerden daha üstün olup PET görüntüleme kalitesi diğer cihazlara kıyasla daha yüksektir. Ayrıca PET/MR cihazında 3 Tesla MR komponenti bulunmakta olup mevcut MR cihazları arasında da üstün bir MR olarak öne çıkmaktadır.

Anabilim Dalı’mızda bulunan PET/MR cihazı hem BT’ye bağlı iyonizan radyasyonun olmaması hem de PET detektörlerinin yüksek kalitesi sonucu daha az radyoaktif madde kullanılarak görüntüleme imkanı sunmaktadır. Bu sayede PET/MR ile hastalar çok daha az miktarda iyonizan radyasyona maruz kalmaktadır. Bu nedenle güncel literatürde özellikle pediatrik popülasyonda PET/MR’ın tercih edilmesi gereken PET görüntüleme modalitesi olduğu bildirilmektedir.

PET/BT’nin anatomik korelasyonda yetersiz kaldığı birçok başka doku ve organlarda (özellikle prostat kanserleri, karaciğer tümörleri ve metastazları, pelvik tümörler gibi) PET/MR ile daha ayrıntılı anatomik korelasyon mümkün olmaktadır; bu sayede daha doğru PET görüntüleme yapılabilmektedir. Anabilim Dalı’mızda hergün yapılmakta olan Ga-68 prostat spesifik membran antijeni (PSMA) PET görüntülemede de prostat bezi içindeki tümöral lezyonların ve lokal nükslerin tespit edilmesinde PET/MR’ın PET/BT’den daha başarılı olduğu öngörülmektedir.

Marmara bölgesi için PET/MR alanında referans merkezi olarak seçilen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı olarak bu önemli misyonu başarıyla yerine getireceğimizden kuşkumuz yok. Bu alanda hastalarımızdan ve meslektaşlarımızdan gelecek taleplere her daim kapımızın açık olduğunu vurguluyor, bu önemli cihazın tüm ülkemize ve hastalarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.

Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi © 2018 All Rights Reserved