Kronik Böbrek Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri!

gskfjgljhdflkjg

 

 

 

Bu hafta kronik böbrek hastalığı ile ilgili merak edilenleri konunun uzmanı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Sinan TRABULUS ile konuştuk.

 Kronik böbrek hastalığının nedeni nedir?

Kronik böbrek hastalığının tüm dünyada ve ülkemizde 
en sık nedenini diyabet oluşturmaktadır. 
Bunu hipertansiyon, nefritler, enfeksiyonlar, böbrek taşları,
kistik böbrek hastalıkları,amiloidoz, genetik bazı hastalıklar ve diğer 
nedenler izlemektedir.  

Kronik böbrek hastalığı nasıl ortaya çıkar?

Kronik böbrek hastalığı ilk olarak böbrek fonksiyonlarında azalma ile ortaya çıkar. 
Eğer önlem alınmazsa yıllar içerisinde kronik böbrek yetmezliği ile sonuçlanır. Bu da kan basıncı yüksekliği, anemi, mineral ve kemik bozuklukları, kalp ve damar hastalıkların neden olur.

Kronik böbrek yetmezliğinin son evresinde uygulanan tedaviler nelerdir?

Renal replasman tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedaviler böbrek nakli, hemodiyaliz ve periton diyalizidir. Bu tedavilerin maliyeti, tüm dünyada ve ülkemizde oldukça yüksektir. 
Renal replasman tedavisine, ilerlemiş kronik böbrek yetmezliğinin hangi noktasında başlanması gerektiğine hastanın klinik bulguları ve laboratuvar testlerinin ışığında karar verilmektedir.

Kronik böbrek yetmezliğinin olumsuz sonuçlarını engellemenin en etkin yolu hastalığın tedavisinden çok önlenmesine dayalı olmalıdır.

Sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin toplumumuz tarafından benimsenmesi ve uygulanması hastalığın büyük oranda kontrolünü sağlayacaktır.

 Bunun için; Kanbasıncının düzenli aralıklar ile takip edilmesi, düzenli olarak kan şekerinin ölçtürülmesi ve kontrol altında tutulması,  sağlıklı beslenilmesi, ideal boy-kilo oranında olmaya gayret edilmesi ve düzenli egzersiz yapılması, tuz alımının azaltılması, 

ilaç kullanırken bilinçli davranılması, böbrekler üzerinde toksik etki gösterebilecek ilaçları kulanımından özellikle bilinçsizce ağrı kesici ve antibiyotik alımından kaçınılması,günde ortalama 2 litre su içilerek vücudun günlük su ihtiyacının karşılanması, 

sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanılmaması, ailesinde diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastalığı bulunan bireyler risk altında  olduğundan  bu kişilerin böbrek fonksiyonlarının izlenmesi,kendisinde diyabet, hipertansiyon, obezite veya  kalp-damar hastalığı bulunan bireyler ise kronik böbrek hastalığı açısından  yüksek risk altında olduğundan dolayı, bu kişilerin böbrek fonksiyonlarının daha sık aralıklarla takip edilmesi önem taşımaktadır. 

Her yıl Dünya Böbrek Günü nde, kronik böbrek hastalığı ile ilgili önemli bir konuya vurgu yapılmaktadır. 2016 yılında “Böbrek Hastalığı ve Çocuklar”  konusu ön plana çıkarılmıştır. 
2017 yılında ise “Böbrek Hastalığı ve Obezite” konusuna vurgu yapılması hedeflenmiştir.  
Bu yıl Dünya Böbrek Günü etkinliği kapsamında  İ.B.B.  Halkla İlişkiler Bölümü Beyaz Karanfil Birimi hastalarımıza moral ziyareti yaparak kişisel bakım paketlerinden oluşan hediyeler takdim ettiler.
Kendilerine hastalarımız adına göstermiş oldukları duyarlılıktan ötürü teşekkür ederiz.

 

 

Röportaj: Ceylan Çakmak

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi © 2018 All Rights Reserved