Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mezunlarını Uğurladı

Cerrahpaşa Tıp Fakütesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, 18 Haziran 2018 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende açılış konuşmaları İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Velidedeoğlu ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Sinan Trabulus tarafından yapıldı. Törende Türkçe Tıp Programı Öğrencileri adına Dr. Tuğçe Turan ve İngilizce Tıp Programı Öğrencileri adına Dr. Meryem Aktaş konuşma yaptılar.

“Cerrahpaşalı Olmak Ayrıcalıktır”

Cerrahpaşalı olmanın bir ayrıcalık olduğundan söz eden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Sinan Trabulus konuşmasında,“Cerrahpaşamızın bu çok özel gününde aranızda bulunmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Bu vesileyle birkaç önemli noktaya değinmek istiyorum. Cerrahpaşamızın yıllar içinde biriken bir takım sorunları ve problemleri bulunmaktadır. Bu sorunların çözümüne yönelik çalışmalarımız geceli, gündüzlü durmadan devam etmektedir. Bütün bu sorunları Cerrahpaşalı olma ruhu ile ve hep birlikte çözeceğimize inanıyorum. Bununla ilgili inancımız tamdır. Bu inancımızın üç temel dayanağı bulunmaktadır. Birincisi fakültemizin 191 yıllık köklü geçmişi ve birikimidir. İkincisi çok değerli hocalarımız ve çok köklü geçmişimizin ürünü olan yayınlarımızdır. Üçüncüsü ise siz çalışkan, yetenekli ve birikimli olan değerli öğrencilerimizdir. Sizler 191 yıldır devam eden bu köklü geleneğin en son filizlerisiniz. Cerrahpaşalı olmak bir ayrıcalıktır. Cerrahpaşalı olmanızla gurur duymanızı rica ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Kapımız ve Yüreğimiz Size Her Zaman Açık”Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Velidedeoğlu ise konuşmasında şunları dile getirdi: “Sevgili mezunlar bugün artık sorumluluklarınız daha da arttı. Kendiniz ve ailenizin yanı sıra ülkemize ve dünyaya karşı da sorumlu birer genç hekimler oldunuz. Her geçen gün genetik, robotik cerrahi gibi teknoloji, inovasyon bazlı alanlarda baş döndürücü gelişmelere şahit oluyoruz. Bu gelişmeler karşısında tıp etiğinde bekleyen farklı sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Genç hekim arkadaşlarım, hastalarınızla her zaman empati kurun. Nezaket, sağduyu ve vicdan cebinizde sıkı sıkı saklayacağınız değerler olsun. Hasta-hekim arasındaki kutsal bağı muhafaza edin. Bugün artık yuvadan gitme vakti geldi. Yurdun dört bir tarafına bağlanan bu kutsal mesleği onurunuzla icra etmeye başlayacaksınız. İdealist duygularınızla çıkacağınız yolunuz açık olsun. Yarın hepiniz yurdumuzun farklı sağlık noktalarında, kiminiz de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanemizde birer araştırma görevlisi olarak çalışıyor olacaksınız. Nerede çalışırsanız çalışın sizler artık büyük Cerrahpaşa ailesinin birer üyesisiniz. Gittiğiniz her yerde bir Cerrahpaşalıya yakışır bir şekilde mesleğinizi icra edeceğinize eminiz. Başarı konusunda sizlere güvenimiz tamdır. Hayallerinizi asla küçük tutmayın ve cesaretinizi asla kaybetmeyin. Kapımız ve yüreğimiz size her zaman açıktır. Allah yardımcınız olsun. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.  Bizleri, hocalarımızı ve Cerrahpaşa ailesini unutmamanız dileğiyle meslek ve aile hayatınızda mutluluklar ve başarılar diliyorum.”

“Bizim Motivasyon Kaynağımız Sizlersiniz”

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Aydın konuşmasında, “Ben de tam 17 yıl önce sizinle aynı durumdayken, yani Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olurken aynı duyguları yaşadım ve sizleri çok iyi anlıyorum. Üniversite sınavında İngilizce Tıp Bölümü, ilk 400 öğrenci içerisinden Türkçe Tıp Bölümü ise ilk 3000 içerisinden öğrenci almaktadır. Yani 2 milyon içerisinden en üst düzey öğrencilere biz burada hitap etmekteyiz. O açıdan sizleri ayrıca kutluyorum. Sizler gibi üst seviyede öğrenciler ile birlikte olmak, onlara ders anlatmak, sizlerle aynı ortamı paylaşmak biz hocalar için ciddi bir motivasyon kaynağı. Yani bizim motivasyon kaynağımız sizlersiniz o açıdan tekrar teşekkür ediyorum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yalnızca bu üst düzeyde öğrencisiyle değil ayrıca tüm dünyada isim yapmış hocalarıyla, fakültedeki öğretim üyeleri ve öğretim elemanlarıyla kıymetli ve değerlidir. Sizler bu değere katkı sağlayan en önemli faktörsünüz. Artık size meslektaşlarım diyeceğim. Sevgili meslektaşlarım, bildiğiniz gibi hekimlik kutsal bir meslek, meslek hayatınız boyunca hastalarınıza şefkatle yaklaşınız. Biz öğretim üyeleri olarak size bu etik eğitimi düzgün ve doğru bir şekilde verdiğimize inanıyorum. Bu açıdan tüm hocalarımızı tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Bir şeyi özellikle unutmamanızı istiyorum. Bir insanı tedavi etmek, yalnızca bir reçete yazmak ya da çok başarılı bir ameliyat yapmak demek değildir. Bir insanı tedavi etmek, onun içerisinde bulunduğu duygu durumunu, aile yaşantısını, hastalığı ile ilgili yeterli bilgi ve izahatı alması gerektiğini de bilme durumudur. Her birinizin Cerrahpaşalı olma bilinci ile kurumumuzu yurdumuzda ve dünyada en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından öncelikle dereceye giren öğrencilere plaket ve çiçek takdim edildi. Daha sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 2018 mezunları gruplar halinde öğretim üyelerinden diplomalarını aldılar.

Ardından kürsüye öğrencilere Cerrahpaşa Andı ve Hipokrat Yemini ettirmek üzere Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Kasapçopur geldi. Prof. Dr. Özgür Kasapçopur, “Nerede bir beyaz karanfil görürseniz hatırlayın ki bu Cerrahpaşa’nın beyaz karanfilidir. Bu Cerrahpaşa’nın karanfilleri tıpkı beyaz güvercinler gibi sizleri geleceğe taşıyacaktır. Sizlerin iyi bir hekim olacağına inanıyorum. İyi bir hekimliğe bugün yemin ederek yola çıkacağız, bu yeminlerin hepsi meslek örgütümüz tarafından 2006’dan bu yana İstanbul’daki tüm tıp fakültelerinden mezun olan hekimlere hep birlikte okutulan bir yemindir. Dünyanın her yerinde bilin ki evrensel bir meslek yapacaksınız” şeklinde konuştu.

Hipokrat yemininin ardından öğrenciler keplerini atarak mezun olmanın sevincini yaşadılar.

İÜ-C Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa | Cerrahpaşa Tıp Fakültesi © 2018 All Rights Reserved